Haitong Bank aktualizuje rekomendacje: 'kupuj' dla Comarchu i LiveChat oraz 'neutralnie' dla Asseco Poland | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Wiadomości
19 gru 2017, 12:54

Haitong Bank aktualizuje rekomendacje: 'kupuj' dla Comarchu i LiveChat oraz 'neutralnie' dla Asseco Poland

Haitong Bank w raporcie z 18 grudnia aktualizuje rekomendacje dla następujących spółek z branży IT:

  • NEUTRALNIE dla Asseco Poland (FV 46,7 PLN)
  • KUPUJ dla Comarchu (FV 232,2 PLN)
  • KUPUJ dla LiveChat (FV 79 PLN).

Asseco Poland

Haitong Bank utrzymuje rekomendację NEUTRALNIE dla Asseco Poland i obniża cenę docelową akcji do 46,7 PLN (z 59,4 PLN). Wynika to z faktu, że analitycy uwzględnili ostatnie zmiany w Asseco Poland Group (przejęcie Macrologic przez Asseco Business Solutions i sprzedaż 20-procentowego udziału w Formula Systems). Ponadto analitycy uwzględnili bardzo prawdopodobną stratę kontraktu z ZUS-em, co ich zdaniem ograniczy roczne przychody spółki-matki Asseco o ok. 150 mln PLN rocznie, począwszy od drugiego półrocza 2019 r. Z drugiej strony, zanim Asseco Poland utraci przychody z ZUS-u, może zaksięgować nadzwyczajną marżę w 2018 r. za sprawą spodziewanych zmian w systemie składek ZUS. Analitycy Haitong Bank spodziewają się również dobrych wyników po Asseco South Eeastern Europe i Asseco Business Solutions. Głównie za sprawą niedawnego przejęcia Macrologic i dobrej dynamiki wyników ASEE. Pomimo planów Asseco w obszarze fuzji i przejęć, analitycy spodziewają się, że część środków ze sprzedaży Formula zostanie przeznaczona na podwyższenie przyszłorocznej dywidendy i utrzymanie jej na poziomie 3 PLN za akcję, zaś stopy dywidendy na poziomie 6,8 proc.
 
Comarch

Haitong Bank utrzymuje rekomendację KUPUJ dla Comarchu, ale obniża cenę docelową akcji do 232,2 PLN (z 252 PLN).Głownie za sprawą ograniczenia o 24/9/10 proc. prognoz EBITDA na lata 2017-2019. Ograniczenie z kolei wynika z niższej niż oczekiwano rentowności – co jest efektem rosnącego udziału kontraktów publicznych w całości przychodów – i wyższych niż zakładano kosztów pracy, co związane jest z nieustającą presją płacową i oczekiwanymi zmianami w prawie pracy począwszy od roku 2019 (składki ZUS). Po spowolnieniu dynamiki Comarchu jeżeli chodzi o stagnację w przychodach i rosnącą bazę kosztową, Konrad Księżopolski oczekuje, że spółka wyraźnie przyspieszy w 2018 r. dzięki ostatnio wygranym kontraktom. Z uwagi na już dokonane inwestycje w siłę roboczą, Comarch nie będzie musiał w znaczący sposób zwiększać zatrudnienia. Stąd analitycy oczekują, że wskaźnik lewarowania operacyjnego zwiększy EBITDA w 2018 r. o ok. 37 proc., do blisko 182 mln PLN. To z kolei skutkuje atrakcyjnym wskaźnikiem EV/EBTIDA na poziomie 7,6-krotności. Dodatkowo Comarch prawdopodobnie wyraźnie obniży wydatki kapitałowe do ok. 50-60 mln PLN, co powinno zaowocować znaczącymi wolnymi środkami pieniężnymi (FCF) na poziomie 120 mln PLN i rentownością FCF w wysokości ok. 8,4 proc.
 
Live Chat

Haitong Bank utrzymuje rekomendację KUPUJ dla LiveChat i obniża cenę docelową akcji do 79 PLN (z 83 PLN). Co wynika z obniżenia prognozy kursu USD/PLN do 3,4 w latach 2018-2021 (wobec 3,8). To zdaniem analityków będzie również miało lekko negatywny wpływ na marżę brutto, którą Haitong Bank obniżył w prognozowanym okresie o 2 proc. Z drugiej strony analitycy podnieśli średnią spodziewaną liczbę miesięcznych przyłączeń o ok. 50. Wynika to z lepszych niż oczekiwano średnich wyników przyłączeń od początku roku, które wynoszą 450 wobec 412 oraz oczekiwanego w 2018 r. dalszego przyspieszenia. Wpłynie na nie komercjalizacja nowych funkcji chatu na żywo (takich jak chat.io, bot.engine, marketplace itd). W perspektywie średnioterminowej Konrad Księżopolski oczekuje, że liczba przyłączeń netto będzie pokazywać wysoką dynamikę rozwoju LiveChat, przy jednoczesnym ustabilizowaniu się ARPU na poziomie ok. 94-95 dolarów. To sugeruje brak konkurencji ze strony rozwiązań bezpłatnych (freemium). Inwestorzy zareagowali bardzo negatywnie na informację, że Facebook otwiera swoją platformą na czat i obawiają się, że klienci LiveChat w nieunikniony sposób przerzucą się na FB. Zdaniem Konrada Księżopolskiego, czat FB to największe zagrożenie dla rynku czatów na żywo freemium. Głównie dlatego, że lojalność jego klientów jest bardzo niska i rynek nie ma narzędzi analitycznych na czacie, które stanowią większość przewagi konkurencyjnej produktu LiveChat. Jeżeli chodzi o liczby, to spółka, zdaniem analityków, jest wyceniana bardzo atrakcyjnie na EV/EBITDA w pierwszym i drugim pełnym roku na poziomie 15,3- i 13,1-krotności (62/58-procentowe dyskonto w porównaniu do konkurencji). Dodatkowo LiveChat oferuje profil wzrostowy z trzyletnim CAGR na poziomie 25 proc., ale przy bardzo wysokiej rentowności EBITDA na poziomie ok. 65 proc. (wobec 25 proc. dla Atlassian lub 9 proc. dla LivePerson) oraz stopą dywidendy po pierwszym roku w wysokości 4,6 proc.

Źródło: Spółka, #ACP, #CMR, #LVC

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Ostatnie wiadomości

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost