Spółki z NewConnect, które płacących regularnie dywidendy
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
01 lut 2021, 06:37

13 spółek z NewConnect, które płacą regularnie dywidendy od co najmniej 5 lat

Mimo pandemii, w zeszłym roku spółki z NewConnect dzieliły się z chęcią zyskiem. Liczne grono płaci już dywidendę regularnie, od co najmniej 5 lat, a nawet dwa razy dłużej: od ponad dekady. Warto więc, szukając okazji do portfela dywidendowego, zajrzeć też na rynek alternatywny.

Na NewConnect co dziesiąta spółka wypłaca dywidendę

W 2020 r. spadł odsetek spółek płacących dywidendę na rynku NewConnect. Warto jednak zauważyć, że odsetek płacących skurczył się zaledwie o 1 punkt procentowy.

Obecnie co dziesiąta spółka notowana na NewConnect dzieli się zyskiem (10,14%). Rok wcześniej płacących dywidendę było trochę więcej (11,14%). Choć daleko obecnemu wynikowi do rekordowego roku 2015, kiedy 15% spółek wypłaciło zysk, to i tak, biorąc pod uwagę sytuację związaną z koronawirusem, inwestorzy nie powinni narzekać.

Odsetek spółek z NewConnect wypłacających dywidendę w latach 2007-2020

 

Regularne wypłaty dywidendy od co najmniej 5 lat

Wśród spółek płacących dywidendę na NewConnect wyróżnia się kilkanaście, które robią to nieprzerwanie od kilku lat. Aż 13 spółek dzieli się z akcjonariuszami od co najmniej 5 lat, rok w rok.

Z tego grona wyróżnia się kilka spółek, które płacą dywidendę już 9 rok z rzędu, a nawet 11 rok. Trzy spółki wypłacają zysk od ponad dekady. Są to Aqua #AQU, Euro-Tax #ETX oraz Wodkan #WOD. Jeśli policzymy dla nich stopę dywidendy opierając się na ostatniej wypłacie i obecnym kursie, to otrzymamy dość wysokie wartości, przekraczające 4%.

Od 9 lat wypłacają regularnie zysk Dektra #DKR oraz Verbicom #VRB. Co roku od 7 lat inwestorzy otrzymują też dywidendę od UHY ECA #ECA, Caspar Asset Management #CAS, Ekopol Górnośląski Holding #EGH i Hortico #HOR.

Poza wymienionymi wyżej spółkami, warto zwrócić uwagę na kilka następnych spółek także mogących pochwalić się regularnymi wypłatami. Zebraliśmy je w tabeli.

Spółki z NewConnect z długą historią wypłat

SpółkaOd tylu lat wypłaca regularnie dywidendęStopa dywidendyUwagi
Aqua (AQU)od 11 latwysokaspadek zysków
Euro-Tax (ETX)od 11 latbardzo wysokaspadek zysków
WODKAN (WOD)od 11 latwysokaspadek zysków
Dektra (DKR)od 9 latwysokawzrost zysków
Verbicom (VRB)od 9 lat strata
UHY ECA (ECA)od 7 latwysokastrata
Caspar (CSR)od 7 lat wzrost zysków
Ekopol (EGH)od 7 lat wzrost zysków
Hortico (HOR)od 7 lat wzrost zysków
Internity (INT)od 6 latwysokawzrost zysków
Inkaso WEC (KPI)od 6 lat strata
MPL Verbum (VER)od 6 lat wzrost zysków
A.P.N. Promise (PRO)od 5 latwysokaspadek zysków

Część spółek z długą historią wypłat zwiększyła zysk także w zaraportowanych ostatnich 12 miesiącach, co daje nadzieję na zwiększenie dywidendy w 2021 r. Jednak są i takie, które wykazały stratę w okresie od IV kw. 2019 do III kw. 2020 r.

Podsumowując, sytuacja NewConnect się zmienia. Nie jest to już tylko rynek dla spółek wzrostowych. Są na nim już podmioty regularnie płacące dywidendę od 5 lat, a nawet dwukrotnie dłużej. Tworząc więc portfel spółek dywidendowych warto także zajrzeć na NewConnect. Część zyskownych i rosnących spółek z czasem przejdzie na główny rynek GPW, co także będzie pozytywnym sygnałem dla ich akcjonariuszy.

Jak znaleźć idealną spółkę dywidendową
w 4 krokach

Pobierz teraz darmowy raport i dowiedz się, które 16 spółek z GPW spełnia kryteria idealnej spółki dywidendowej.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost